A csempe lapszintező segítségével a tökéletesen egyenletes felületek kialakítása nem jelenthet többé akadályt. Ez ugyanúgy igaz a kezdők és a profi szakemberek esetében. De miért kellene egy képzett mesterembernek lapszintező? A kérdés jogos, a szükség viszont nem vonható kétségbe. A helyzet ugyanis az, hogy hiába a körültekintően előkészített felület, a minőségi ragasztó, a lelkiismeretes munka, mert mindezek ellenére a vízszintbe helyezett lapok a csempe lapszintező használata nélkül elmozdulhatnak. De miért történik ez meg? Lássuk!
Ezért elengedhetetlen a csempe lapszintező használata!
Vannak felületek, amik jobban szívják a nedvességet, ezért hajlamosak a ragasztóból hirtelen „kirántani” a vizet, ami a burkolat elmozdulását eredményezheti. A nagyobb méretű és vékony burkolóelemeknél megesik, hogy azok egyik sarka jobban belesüljed a ragasztóba. A munkálatok ideje alatt pedig keletkezhetnek olyan rezgések, amik eltéréseket eredményeznek a síktól. Mindezen problémák többnyire a ragasztó száradási ideje alatt merülnek fel, ami után a csempék már vízszintbe lettek állítva.
A következmény pedig csak másnap, a száradás után vehető észre és többnyire néhány mm-ben mérhető. Bár az eltérések kicsik, de mégis ez a fogazott felszín nem igazán szép látvány. A lapszintező azonban ennek elejét veszi. Legyen szó ékes vagy csavaros kivitelről, mindegyik ugyanazt a hatást éri el, csak az elhelyezési módjuk tér el egymástól. A közmegegyezés szerint mindegy melyik, de valamelyik csempe lapszintező használata meg kell történjen a sikeres burkolás érdekében. A piacon leginkább keresett a TLS-PRO nagy ékes lapszintező rendszer, ami nagyon könnyen alkalmazható. Ismerjük meg ennek a pontos felépítését és megfelelő használatát!
Így történik a szintező ék használata!
A lapszintező rendszer alapvetően 2 fő részből áll össze. Az egyik a talp, ami tovább osztható egy alsó és egy felső fül részre. Az alsó darab végleg a lapok alatt marad, míg a fül az, ahová be kell illeszteni a szintező éket. Ennek az elemnek a neve nagyon beszédes, ugyanis valóban egy háromszög alakú ékről van szó. Ez ráfekszik 2 egymás mellett lévő lapra és stabilizálja azok egymáshoz viszonyított helyzetét.
Ha minden burkoló elemhez használjuk, az egész felület egységesen fog viselkedni, mintha egyetlen nagy lapból lett volna fektetve. Fontos viszont, hogy oldalanként legalább 2 darab szintező ék kerüljön elhelyezésre a sarkok irányában, mert így garantálható a tényleges stabilitás. A termékek minden esetben prémium minőségű műanyagból érkeznek, a TLS esetében pedig közvetlenül a gyártótól, ami nagyon kedvező ár-érét arányt biztosít.
Visszatérve, a szintező ék használata a talpak elhelyezését követően történik meg, ami viszont a lapok fektetésével párhuzamon zajlik. A szintező ék egy speciális fogóval szorítható be kellően a fülbe. A száradás után egyetlen erősebb mozdulattal távolítható el, aminek során a fül és a talp alsó része egy elvékonyított nyaki elemnél válik el egymástól. Ezt követően a szintező ék azonnal újra felhasználható, mindösszesen akár 25 alkalommal. Alkalmazzuk sikerrel!